Blog

PSİKOLOJİMİZ NEDEN BOZULUR?

İnsan olmak ne kadar zor değil mi? Zihnimiz gün içerisinde sürekli konuşur ve bizler bunları olumlu veya olumsuz diye ayıramayız. Şuan zihniniz bu yazıyı okurken olumlu veya olumsuz birçok şey söyleyebilir ve siz hala okumaya devam ediyorsanız olumlu olumsuz zihninizin konuşmalarına rağmen bir seçim yapıp davranışta bulunuyorsunuz. Peki insan olmanın zor olan tarafı ne?

Acı hissettiğimiz her durumda otomatikman kaçıyoruz. Dış dünyada bana acı veren durumdan nasıl otomatikman kaçıyorsam zihnimde bana acı veren duygulardan kaçıyor olmam insan olmanın en dayanılmaz özelliklerindendir. Korku ya da kaygı kaçmam için bir alarmdır. İç dünyamızda ‘ ‘ya kimse beni sevmiyorsa’’  ‘ ‘ben değersizim’’ düşünceleriyle kaynaşırsak bundan da kaçmaya başlarız. Bu durumda şimdiki zamandan koparak gelecek zamanda ya rezil olursam, geçmiş zamanda ise keşke bunu yapmasaydım diyerek acıdan kaçayım derken kaçamadığımızı görmekteyiz.

Peki iç düşüncelerimden kaçmaya alışırsam ne olur?

Beyaz ayı metaforu bu duruma en güzel örneklerden. Şimdi sizden bir beyaz ayı hayal etmenizi isteyeceğim ve bu beyaz ayıyı son 5 dakika içerisinde asla düşünmeyin dediğimde zihninizde beyaz ayının ne kadar fazla tekrarlandığının farkında mısınız?  Örnekte olduğu gibi kaçmaya çalıştıkça daha da batarız . İç dünyamızdaki olumsuz düşünceler, kaygı, his, imajdan kaçmaya çalıştıkça batmamıza neden oluyor. Acıdan kaçmak bize ıstırabı getiriyor. Diğer bir metaforda ise odun atan kişiyi kendiniz olarak düşünün, odunları olumsuz düşünceler , yanan ateşi ise kaygı ve endişeleriniz olarak düşünün. Ben size bu odunu her verdiğimde bunu atacak olursanız sizce bu ateş ne kadar süre yanmaya devam eder? Peki bu ateşi söndürmek istiyorsan sana odunu verdiğimde atmalı mısın? Atmamalı mısın?

Hayatımızda iki yol var. Bir tarafta acıdan kurtulmak için battığımız ve değerlerimizden uzaklaştığımız taraf, diğer taraf ise o acıyı birazcık kabul ederek değerlerimiz doğrultusunda layık olduğumuz hayatı yaşayabilmek. Bizlerin amacı acıyı yok etmek değil ve bu da zaten mümkün değildir. Bizlerin amacı acının kaçınılmaz olduğu bir dünyada acıdan daha anlamlı olabilecek tek şeyin acı çekmeye değer bir yaşam öyküsü olduğunu fark ettirebilmektir.

İlayda COŞKUN

Aile Danışmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı