Blog

ÇOCUKLARDA ALT ISLATMA SORUNU VE NEDENLERİ

Çocuklarda Alt Islatma Sorunu ve Nedenleri

Çocuklarda sıklıkla karşılaştığımız alt ıslatma durumu çok kolay ve kısa bir tedavisi olan bir problemdir. Altını ıslatma problemi diyebilmemiz için bu durumun haftada iki kere olacak şekilde birbirini takip eden ve en az üç ay boyunca bu problemi çocuğun yaşıyor olması gerekmektedir. Bu durumda ebeveynlerin davranış tutumlarının tedavi sürecinde çok etkisi olduğunu belirtmek gerekir. Öncelikle ebeveynler bu durumu ne çok yargılayıcı derecede karşılamalı ne de bu durumu normalleştirme çabasına girmelidir. Ebeveyn davranışlarının tutarlılığı bu süreçte en büyük olumlu etkenlerden biridir.

Çocukların mesanedeki kas dokusunun gelişmesi ortalama iki, iki buçuk yaşı bulmaktadır. Erken yaşlarda çocuğun bez kullanımını bıraktırmak ise olumlu düşünülenin aksine çocuğun çok erken kaslarını sıkmasına neden olur ve bu durum çocuğu olumsuz etkilemektedir. Çocukların alt ıslatma problemlerini sıralayacak olduğumuzda bu durumun gündüz de gece de hatta her ikisi de olabildiği fakat gece alt ıslatma problemi ile daha sık karşılaşıldığı bilinmektedir.  Eğer çocuğun alt ıslatma problemi ile kaka problemi beraber ise problemin daha ciddi olduğu görülür. Gece altına kaka kaçırma görüldüğünde bu durumun psikolojik olma ihtimali çok düşüktür. Böyle bir durumda fizyolojik etkenlere bakmakta fayda vardır.

İlk olarak çocuğun ne kadar sıklıkla idrara çıktığı, idrar miktarı, tuvalete olan mesafesi, tuvalette ışıklandırma sisteminin olup olmadığı, çocuğun tuvalete giderken karanlıktan korkup korkmadığı gibi etkenlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Çocuk altı aydır hiç altını ıslatmıyor iken altı aydan sonra alt ıslatmaya başlıyor ise bu durumun altında kardeş kıskançlıkları, ebeveyn sorunları, başarı problemleri gibi başka etkenlere bağlı tekrarlanabileceği de belirtilir. Ebeveynler bu süreçte çocuğu öğretmenine ya da arkadaşlarına söylerim diyerek uyarmaya çalıştıklarını zannederek çocukları korkuttuklarında çocuğun alt ıslatması daha artar. Daha sonra bu çocuklar özgüven kaybı yaşayarak arkadaşlarının evlerine dahi gidemez hale gelirler. Bu sebeple bu problemle karşılaşıldığında ailenin tutumu tedavi sürecini en çok etkileyen faktörler arasında yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı