Blog

ÇOCUKLARDA GECELERİ ALT ISLATMANIN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Çocuklarda Geceleri Alt Islatmanın Tedavi Yöntemleri

Çocuklardaki alt ıslatma sorununun temelinde oluşan en önemli etken mesanedeki kas dokusunun zayıflığından kaynaklanmaktadır. Önceliğimiz çocuklardaki kas dokusunun dayanıklılığını geliştirmektir. Bizler çocuğu sürekli çişe götürdüğümüzde bu kas dokusu daha da zayıflamaktadır. Kas dokusunun gelişmesini sağlayan idrarın seviyesidir. Bu yüzden idrar en uç noktaya gelene kadar yani sıkışıp da tam kaçırmadan önceki seviyeye kadar tutmayı çocuğun beynine gösterirsek kas dokusu o kadar fazla gelişir.

Genellikle doğru bilinen yanlışlar arasında çocuğun yatma saatinde hiçbir şey içmemesi, belirli bir saatten sonra su içmemesi olarak bilinse de asıl doğru olan ise çocuk idrarını yaptıktan sonra tam yatarken yarım bardak su içirmektir. İdrarını boşalttıktan sonra üzerine ne kadar su koyduğumuzu bilmek bize yardımcı olur. Bundan sonra elimizde iki yöntem vardır. Bunlardan ilki idrar alarmıdır. Eğer bir idrar alarmınız var ise hiçbir ilaç kullanmadan %90 %95 etkili olacaktır. Bir davranışın devam etmesi o davranışın sonuçlarıyla alakalıdır o yüzden alarm sesi duyduğunda çocuğun beyni bu durumu ceza olarak kodlayacağı için çocuk korkmadan ciddi düzeyde rahatsız olacaktır.  Bu tedavi yönteminin çocuklarda hiçbir travmatik etki göstermediği de bilinir. Hatta çocuk bu ses olacak diye beyin o ses olmasın diye odaklanmaya başlar ve çocuk bu durumu bir iki kere çiş yaparak öğrenir. Daha sonrasında çocuk bunun olacağını anladığı ufacık bir idrar kaçırmaya başladığı anda alarm ötmeye başlar ve çocuk sıkmaya başlar, kaslarını kasarak daha da güçlenmesini sağlar.

Çocuk klasik koşullanma ve edimsel öğren süreci ile önceden hiçbir rahatsızlık vermeyen olayı idrar iyice şişip tam çisine yapacağı sırada beyni “sakın çişini yapma yoksa yine o iğrenç ses öter” dediği an tak diye gözlerini açar ve koşarak tuvalete gider. Daha sonraki süreçte ise çocuk 14 gün içerisinde kuru bir şekilde kaldığında çocuğa yarım bardak değil bir bardak su içirilir. Bir bardak su içerek de  14 gün üst üste bunu kuru bir şekilde yapmaya başladığında  idrar alarmını kesmek amaçlanır.  Fakat birden değil iki gün takıp bir gün takmayarak ya da bir gün takıp iki gün takmayacak şekilde yapılmalıdır. İki ay boyunca hiçbir şekilde yapmadığı görüldüğünde artık idrar alarmını çıkarılır. Uzun bir aradan sonra tekrar yaptığında ise o zaman en baştan başlayarak 14 gün kuru olmayı saymak gerekir. Bu konuda doğru sanılan o kadar yanlış var ki maalesef aileler bu sebeple çok bunalıyor ve ne yapacaklarını bilemiyorlar. Fakat bu yöntem ile beraber alarm öterek çocuğun beynini bir nevi eğitmiş olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı