Blog

İLK PANİK ATAK

İlk kez panik atak geçiren insanlar kalp krizi geçirdiklerini sanırlar. Kişiyi bu ilk deneyimde en çok korkutan bilinmezliktir. Bundan dolayı devamında gerçekleşen şey bunun tekrar olacağına dair korkudur. Ataklar herhangi bir zamanda ve spesifik bir tetikleyici olmadan ortaya çıkabilirler. Birden bire başlar giderek şiddetlenir ve 10 dakika içerisinde şiddeti en yoğun düzeye çıkar ve 20-25 dakika devam eder. Bazı insanlar gecenin bir yarısında uykunun erken evrelerinde 1-4 saat içinde kalp krizi geçirmek üzere olduklarına inanarak uyanırlar. Bazıları ise sporda, markette, telefonda konuşurken hissedebilir. Panik atak geçiren kişi genellikle kontrolü kaybedeceğini, aklını yitireceğini ya da kalp krizi geçirdiğini ve ölebileceğini düşünerek büyük bir korkuya kapılabilir. Duygularınızın ve düşüncelerinizin farkına varıp kontrol altına almak panik atakların yoğunluğunu ve hayatınızdaki etkisini azaltabilir.

İlk Panik Atak Sonrasında

Bu konu hakkında bilginiz olmadan anksiyetenin vücudunuza yaptığı belirtileri fark etmezsiniz.

Acil Servise Gitmek

İlk panik atak sırasında korkunuz gittikçe artar çünkü size olan şeyi anlamazsınız ve belirsizlik anksiyetenizi tetikler. Kalp krizi geçirdiğinizi düşündüğünüzden dolayı acil servise gidersiniz. Doktor size teşhis koyduktan sonra daha da şaşkına dönersiniz çünkü kafanızda gerçekleşen bir durum olduğunu söyler. Kendinizi rahatsız hisseder ve durumu inkar edersiniz. Paniğin bedeninizde nasıl semptomlar ortaya çıkardığını fark edin. Panik atak, bedeninizin size bir tehlike olduğunu ve kaçmanız ya da savaşmanız gerektiğini söylemesidir. Eğer ortada gerçek bir tehlike ve tehdit yoksa bu durum bedeninizin yanlış alarm verdiği anlamına gelir. Bedeninizdeki semptomların ortaya çıkmaması için uğraşmak değil, onlara verdiğiniz anlamları yeniden yapılandırmak uzun vadede rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Koşmak, zıplamak, kaygılanmak gibi birçok farklı neden hızlı nefes alıp vermeye yol açabilir. Nefesinizin hızlandığını fark ettiğinizde bunun fiziksel bir problemden kaynaklandığını düşünmeden önce farklı nedenleri de gözden geçirin. Nefes egzersizleri ve farkındalık teknikleri sakinleşmenize yardımcı olabilir.

Panik atak hakkında paniğe kapılmak kaygı döngüsünü besler. Kendinize panik atakların zor olduğunu ama fiziksel olarak size zarar vermediğini hatırlatın. Yaşadığınız durumun bedeninizin tehlikede olduğunuzu düşündüğü için yanlış alarm vermesinden kaynaklandığını hatırlayın. Düşüncelerinizin farkına varıp kontrol altına aldığınızda bu durumda baş etmeniz ve günlük hayatınıza devam etmeniz kolaylaşır. Bedeninizin alarm sisteminin yanlış zamanda da olsa harekete geçmiş olduğunu ve her şeyin normale dönmesinin biraz zaman alabileceğini kabul edin. Hormonlar ve sinir sistemi bir kez harekete geçtikten sonra normale dönmeleri zaman alır, bunu tıpkı hızlı giden bir trenin tamamen durmasının biraz süre almasına benzetebiliriz. Yaşamakta olduğunuz durumun ne olduğunu dile getirin, duygularınızı doğrulayın ve onaylayın. Panik atağın bir noktada biteceğini, sonsuza kadar sürmeyeceğini kendinize hatırlatın. Başlatmak ve bitirmek sizin kontrolünüzde değil, ancak duygularınızın ve düşüncelerinizi ve beden semptomlarınızı bastırmak yerine onları kabul etmek ve doğru şekilde anlamlandırmak sizin kontrolünüzde.

Panik Atağın Belirtileri Nelerdir?

Ani tuvalet ihtiyacı,

Ateş basması

Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma

Çarpıntı, kalbin kuvvetli ya da hızlı vurması

Terleme,

Nefes darlığı ya da boğulur gibi olma

Soluğun kesilmesi

Baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma

Uyuşma ya da karıncalanma

Üşüme, ürperme ya da ateş basması

Bulantı ya da karın ağrısı

Titreme ya da sarsılma

Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme

Kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu

Ölüm korkusu

Bir panik atakta yukarıdaki semptomlardan en az dört tanesi aynı anda gözlemlenir. Daha azının gözlemlendiği durumlara ise kısıtlı panik atak adı verilir. Durumun şiddetine göre panik atak sayısı değişebilir. Bazı bireyler ayda bir defa bu duruma maruz kalırken, diğer bireyler haftada birkaç defa panik atak geçirebilir.

Panik Atak Hakkında Sık Sorulan Sorular

1- Atak sonrası sabahları neden yorgun uyanıyorum?

Zihiniz kontrolü ne zaman kaybederim diye sürekli düşünür ve insan stres altındayken uyumaz uyur gibi yapar. Bu sebeple de sabahları yorgun uyanırsınız.

2- Kontrolümü tamamen kaybeder miyim?

Kontrolü kaybedersin fakat bilincini kaybetmezsin. Biz sadece bir düşünce, duygu, geçmiş anılarımız değiliz. Çok daha büyük bir bütünün parçasıyız. Biz onu gözlemleyeniz.

3- Kendime ya zarar verirsem?

İki kişi düşünün birisi camdan aşağıya atlayan bir diğeri ise atlamaktan korkan. Peki siz hangisisiniz? Atlamaktan korkan. Peki o zaman atlama olasılığınız olabilir mi ?

4- Panik atak sebebi çocukluk travmamızdan kaynaklı olabilir mi?

Herkes için sebep bu olmayabilir. Her çocuğun travması aynı olduğunda o zaman herkesin panik atak geçirmesi gerekir. Bağlam değişmez. Genetiğimiz, epigenetiğimiz, travmalarımız hiçbir zaman değişmez. Zihin hiçbir zaman unutmaz.

Tedavi Yöntemi

Panik atak tedavisinde bazı medikal ilaçlar ve psikoterapi tekniği kullanılır. Panik atak tedavisinde bazı vakalarda ilaçla birlikte, bazılarında ise tek başına psikoterapi uygulanabilir. Bilişsel Davranışçı Terapi Yöntemi sırasında kişiyle panik atak sırasında neler yapılabileceği, bu durumla nasıl başa çıkılabileceği ve panik atakların nasıl önlenebileceği gibi konular konuşulur. Panik atak tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olan Bilişsel Davranışçı Terapi sayesinde kişi, panik ataklardan tamamen kurtulabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı