Uncategorized

CİNSEL EĞİTİMDE ANNE BABA TUTUMLARI

Çocuk yaşı ilerledikçe merak duygusu artmaya ve daha fazla sorular sormaya başlar. Bu sorular; Ben nasıl dünyaya geldim? Bebekler nasıl dünyaya gelir? Neden o ayakta tuvaletini yapıyor? ve benzeri sorular sormaktadır.

Okul dönemindeki çocuklarda bu sorular ile karşılaştığımızda ise üremenin nasıl gerçekleştiği, sperm ve yumurtanın işlevi hakkında daha detaylı ve yine yaş seviyesine uygun açıklayıcı bilgiler verilmelidir.

Okul öncesi dönemde ise “Ben nereden geldim?” sorusu ile karşılaşıldığı zaman bu sorunun cevabı ebeveyn tarafından çocuğun gelişim dönemine uygun olarak verilmedir. Örneğin , bebeğin tohumdan geldiği, tohumun anne karnında özel bir cepte 9 ay boyunca büyüdüğü ve bebeğin anne karnının dışına taşacak kadar geliştiği söylenebilir.

Okul öncesi dönemde cinsel eğitim verilirken 2 önemli konuya değinilir. Bunlardan biri mastürbasyon diğeri ise özel bölgelerin korunmasıdır.

Özel Bölgeler Özeldir.

Özel bölgeler hassas bölgele olduğu için özeldir ve bu bölgele kişinin izni olmadan başkasının dokunmaması ve gizlenmesi gerektiği çocuğa aktarılmalıdır. Ek olarak anne baba ya da doktorun hijyen veya sağlık sebebiyle çocuğa dokunmasının yanlış olmadığı bilgisi iki yaşından itibaren verilebilmektedir.

Cinsel Gelişimde 3-6 Yaşın Önemi

Çocukların cinselliğe ilgisi ve davranışları 3-6 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Bilindiği üzere 3-6 yaş çocukların merak duygusunun zirve yaptığı bir dönemdir. O yüzden çocukların ebeveynlere sorduğu soruları ebeveynler ilgiyle dinlemeli ve bu sorulara çocuğun yaş düzeyine uygun cevap vermelidirler. Bu cevapları verirken ebeveynlerin tutumları da son derece önemlidir. Genellikle anne babalar çocuklarının cinsel içerikli sorduğu sorular karşısında yüz ifadeleri değişir, birden çocuğa kızmaya başlar, kaygı ve panik haline bürünürler, bazen sözlü bir şekilde kendilerini ifade edemeseler de yüz ifadeleri bu sorularla karşılaştıkları anda değişmektedir. Bu tamamen yanlış bir tutumdur. Bu tutum yerine ebeveynler nasıl anlatacağını bilmedikleri ya da utandıkları sorular karşısında çocuğa sorduğu soru hakkında bilgiye sahip olmadığını en kısa sürede araştırıp geri bildirim vereceğini söylemelidir.

Ebeveynlerinden yanıt alamayan ya da katı bir tutumla karşılaşan çocuklar öğrenmek için başka kaynaklar aramaktadır. Çocukların bu konuyu öğrenmek için başvurdukları kaynakların başında internet gelmektedir. İnternet ortamındaki bazı içerikler ise çocuklara olumsuz örnek teşkil etmektedir.

ERGENLİKTE CİNSEL EĞİTİM

Ergenlik döneminde diğer gelişim dönemlerine göre cinsellik farkındalığı daha da artmış olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda genç yetişkin bireylere gelişim düzeylerine uygun şekilde bilgi aktarılmalıdır. Aynı zamanda ebeveynlerin cinsel gelişim ve cinsel eğitim ile ilgili kaynakları çocuklarıyla birlikte okumaları önerilmektedir.

Cinsel eğitim denildiği zaman anne babalar ayıp, günah gibi tutumlara girmektedirler. Ebeveynler çocuklarını karşılarına alıp gayet normal bir şekilde cinsel eğitimi anlatabilmelidir. Çocukla bir sohbet havası içinde olmalıdır. Bunu yaparken de jest ve mimiklerine oldukça önem vermelidirler. 

Cinsel eğitim; bireyin fiziksel, duygusal ve cinsel gelişimini anlaması olumlu bir kişilik kavramı geliştirilmesi, insan cinselliğine, başkalarının haklarına saygılı bir bakış açısı edinme ve değer yargılarının geliştirilmesi eğitimidir. Cinsel eğitim çocuğun hem biyolojik hem de zihinsel olarak olgunlaştığı dönemde verilmelidir.

Çocuklar ilkokul çağına geldiklerinde cinsellik ile ilgili kazanması gereken bazı tutumlar vardır. Bunlardan bazıları : Bedeniyle ilgili olumlu imaj oluşturma, açık bir tutum, doğru bilgi verme, mahremiyete ve kendine saygı duymadır.

Sonuç olarak cinsel eğitimin etkili olabilmesi için ailelerin bu konuda çocuklarına destek olması ve gelişim düzeylerine uygun ve yeterli bilgi vermesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki çocukluk döneminde cevap bulmayan sorular ileriki yaşantısında çocuğun psikolojik, fizyolojik ve sosyal açıdan birçok sorunlarına neden olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı