Blog

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ ve HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

Dikkat eksikliği bozukluğu toplumda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Her yüz çocuğun beşinde ya da on ikisinde görülmektedir. Dikkat eksikliği konusundaki ana problem genelde bilginin depolanmasıyla ilgili değildir. Çocuklardaki ana problem bilgi depolandıktan sonra beynin üst tabakasındaki diğer yerlere çağrılmasındaki işlevinde oluşan problemdir. Ebeveynlerin en büyük şikâyeti ise çocuklarında bir zekâ problemi olduğunu düşünmesidir. Çocukların zekâlarında hiçbir problem yoktur hatta sıklıkla çok zeki çocuklara da rastlanmaktadır. Genelde en çok ödev yaparken zorlanırlar, kaygılanırlar, dikkatleri dağılır. Ödev yaparken en belirgin özellikleri dersin başından sürekli kalkmak istemeleri, zamanlarını, programlarını planlayamazlar. Dikkat eksikliği olan çocuklarda 60 dakikalık bir sınavı bir gün içerisinde yaptığınızda ilk 5 dakika harika son 5 dakika ise yapılmayacak hatalar yaparlar. Dikkat eksikliğinin en güzel tanımı işlerine gelen olaylara odaklanırken işlerine gelmeyen olaylara odaklanamama kusuru olarak tanımlanabilir. Dikkat eksikliği olan çocuklarda hiçbir zekâ problemi yoktur fakat hayatlarının belirli dönemlerinde sıklıkla yetersiz, kusurlu vb. söylemlere maruz kalmaktadırlar. Bu çocukların en önemli problemlerinden birisi neden sonuç ilişkisi çıkaramıyor olmalarıdır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Tedavi Yöntemleri

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan bireylerde biyolojik bir problem olmasından kaynaklı akademik hayat için ilaç kullanılması gerekli ama davranış problemleri için terapinin olması gereklidir. İlaç tedavisi anlatılırken ilacın ne işe yaradığı en sık sorulan sorulardan birisi. Beynin arka tarafında ya da diğer bölümünde dopamin ve noradrenalin dediğimiz beynin kendi kullanmış olduğu maddeleri belli bir süre için beynin ön kısmına beynin şefi dediğimiz esas monoton olaylara, ders çalışmaya, planlamaya beynin az madde olan bölümüne o madde belli bir süre için çağrılmaktadır. Çocuk o süre içerisinde ders çalışıyor ve tüm bilgiler beyninde kalıyor ve hayatı boyunca bunları kullanabiliyor. Bunların neticesinde ise;

Çocuk arkadaşları tarafından kabul edilebiliyor.

Başarısız olarak adlandırılırken başarı olabiliyor.

Kendi arkadaşları arasındaki oyunlara davet edilebiliyor.

Toplum tarafından dışlanmış olan çocuklar kendileri gibi dışlanmış olan çocuklar toplumun istediği gibi bir insan olamayacaksam dolayısıyla toplumun istemediği gibi bir insan olurum diyerek kendi aralarında yanlış arkadaşlıklar kurabiliyorlar.

Bu sebeple ilaç tedavisi kullanıldığında çocuğun sadece akademik hayatını değil ilerde evleneceği, toplum tarafından kabul edilebilen, daha mutlu, daha huzurlu, keyif alarak hayat yaşayabilme kapasitesi olan çocuğun bu rahatsızlık yüzünden buna erişemiyor iken kendisine vermiş olunmaktadır. Davranış tedavisinde ise anne, baba, çocuk, öğretmen ve terapistin içerisinde olduğu ve esas olarak terapistin şeflik yaptığı davranış sisteminin uygulanmasına denir. Ailenin eğitilmesi ise bu sistemin en önemli kısmıdır. Dikkat eksikliği olan çocuklar eğer erken tedavi edilmezse ilerde karşı koyma- karşı gelme bozukluğu ve davranım bozukluğu olarak adlandırdığımız 15 yaşından sonra çok hoş olmayan rahatsızlıklara dönüşebilmektedir. Bu sebeple bu durumu küçük yaşlarda tespit ettiğiniz anda doktorunuzun şefliğinde ilerlemeniz çok önemli bir etken olmaktadır.

Karşıt Olma-Karşı Gelme Bozukluğu

Karşıt olma Karşı Gelme Bozukluğu (KOB) çocuk veya ergenin kurallara uymak istememesi, anne- babaya karşı gelmesi, negativist olması, süreğen uyumsuz davranışlarıyla çevresindekileri sinirlendirmesiyle tanımlanabilen bir bozukluktur. Çocukların 2-3 yaş ve erken ergenlik döneminde de karşıt olma ve karşı gelme davranışı sergilemeleri normal kabul edilir. Bu davranışlar sık ve tutarlı bir şekilde görülüyorsa,  çocuğun sosyal, aile ve akademik hayatını olumsuz etkiliyorsa karşıt olma bozukluğu yönünden ciddiye almak gerekir.

Çocuklarda Karşıt Olma Bozukluğu Olduğunu Düşündüren Belirtiler;

Sık öfke nöbetleri

Alınganlık

Kolay sinirlenme

Yetişkinlerle sık tartışma

Kuralları sorgulama ve uymama

Bilerek başkalarını kızdırma

Üzüldüğünde kaba ve nefret dolu konuşma Karşıt olma ve Karşı Bozukluğunun erken tanı ve tedavisi çoğu ruhsal durumunun kötüleşmesini önler, sosyal ilişkilerinin düzelmesini ve özgüvenini geri kazanmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı